Trądzik różowaty jak leczyć

Trądzik różowaty to schorzenie, które najczęściej pojawia się po trzydziestym roku życia. Jego przyczyny nie są jeszcze do końca poznane – wystąpienie choroby mogą zainicjować różnego typu drażniące czynniki, takie jak promieniowanie UV czy nadkażenia bakteryjne lub wirusowe. Uważa się także, że początkiem trądziku różowatego mogą być popękane naczynia krwionośne. Co można zrobić, jeśli choroba już się pojawi?

tradzikrozowaty

Trądzik różowaty jak leczyć?

Rozpoczynając leczenie trądziku różowatego warto pamiętać, że obecnie jest to choroba nieuleczalna. Dzięki zastosowaniu odpowiednich leków oraz diety można jednak zminimalizować objawy tego schorzenia na tyle, by nie były one widoczne. Jeśli możliwe jest określenie przyczyny wystąpienia trądziku, łatwo jest zwykle wykluczyć czynniki, które powodują objawy choroby. Tak jest na przykład w przypadku, gdy trądzik jest konsekwencją nietolerancji pokarmowej. W sytuacji, gdy trądzik różowaty pojawił się bez żadnej uchwytnej przyczyny, stosuje się głównie leczenie objawowe.

W przypadku ostrych objawów trądziku różowatego najczęściej stosowaną metodą jest terapia antybiotykami. Zazwyczaj lekarz przepisuje doustny środek z tetracykliną. Dodatkowo mogą zostać zalecone także specjalne maści z antybiotykiem do stosowania zewnętrznego. Samodzielne leczenie tej choroby nie jest wskazane – naturalne środki mogą być jedynie wspomaganiem właściwej terapii.

Oprócz stosowania antybiotyków objawy trądziku różowatego może załagodzić odpowiednia dieta. Warto wykluczyć z niej produkty, które powodują zaczerwienienie skóry twarzy.

admin