Jakie są przyczyny „czerwonej twarzy’?

Zaczerwienienie twarzy możemy mieć z dwóch powodów – mogą być naturalnym wynikiem chociażby zmęczenia organizmu, ale także przyczyną może być nadreaktywność naczyń krwionośnych w skórze.

Zazwyczaj zaczerwienienie na naszej twarzy pojawia się po długotrwałym wysiłku fizycznym. Gdy przebiegliśmy kilkadziesiąt metrów spiesząc się na autobus czy też właśnie kończymy serię ćwiczeń na siłowni – wówczas zaczerwienienie twarzy jest jak najbardziej naturalne. Podobnie jest także w przypadku, gdy od rana w naszym menu pojawiła się jakaś ostra potrawa. W innym przypadku jednak, czerwone plamy powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

rumien

Czym spowodowane jest zaczerwienienie twarzy?

Gdy nasze naczynia krwionośne rozszerzają się zbyt intensywnie, to odczuwamy uderzenie gorąca, które przekłada się na zaczerwienie nie na twarzy. W początkowej fazie wszystko w miarę szybko wraca do normy, jednak z czasem objawy nadreaktywności mogą być coraz bardziej widoczne.

Czynników, które wzmagają zaczerwienie na twarzy jest sporo. Do tego grona zaliczyć można chociażby nadmierne działania promieni słonecznych czy też stres. Generalnie silne emocje wpływają w dużej mierze na pracę naszych naczyń krwionośnych i może to być widoczne także na twarzy. Szczególnie po 25 roku życia, gdy skóra staje się bardziej wrażliwa.

Neutralizacja skutków czerwonej twarzy

Gdy zaczerwienie na naszej twarzy pojawia się relatywnie często, to powinniśmy pomyśleć o sposobach neutralizacji tego zjawiska. Warto wtedy zwiększyć ilość witaminy A i C, a także zmienić swoją dietę przez ograniczenie alkoholu i papierosów. Unikanie sytuacji stresowych także powinno wejść nam w nawyk i to nie tylko ze względu na „czerwoną twarz”!

admin