Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Cera naczynkowa charakteryzuje się występowaniem tzw. podskórnych pajączków (teleangiektazji). Kruchość naczynek w tym przypadku wynika przede wszystkim z ich zwiększonej przepuszczalności. Nie wytrzymują one ciśnienia krwi i rozszerzają się, co widoczne jest w postaci czerwonych niteczek na skórze. Problem ten można ograniczyć poprzez odpowiednią pielęgnację oraz zabiegi kosmetyczne.

Pielęgnacja

Cera naczynkowa jest przede wszystkim niezwykle wrażliwa. Do codziennego demakijażu trzeba stosować jedynie specjalnie do niej przeznaczone środki. Wiele preparatów może bowiem tylko niepotrzebnie podrażnić skórę. Na co dzień niezbędnymi kosmetykami są tonik i mleczko kosmetyczne. Unikać należy natomiast mydeł barwionych i zapachowych. Dwa razy w ciągu miesiąca na skórze twarzy można wykonać peeling enzymatyczny, (pod żadnym pozorem mechaniczny). Cera naczynkowa nie toleruje środków posiadających w swoim składzie alkohol, mentol, olejek eukaliptusowy czy miętę pieprzową. Ważna jest też ochrona skóry przed czynnikami atmosferycznymi. Warto więc stosować kremy chroniące ją przed promieniowaniem UV, mrozem i nagłymi zmianami temperatury.

cera-naczynkowa

Dieta

Dieta przy cerze naczynkowej musi być bogata w owoce i warzywa. Dobrze na skórę działają zwłaszcza owoce cytrusowe w postaci soków lub jedzone na surowo. Korzystnie działają też sok z kiszonej kapusty i czarnej porzeczki. Dodatkowo wprowadzić można suplementację skrzypem polnym, witaminą C, PP oraz B2. Warto pić również herbatki ziołowe np. głogową.

admin